8 interesujących faktów na temat olejku jojoba
Olej z nasion jojoby to popularny produkt kosmetyczny pochodzenia roślinnego. Lubimy, stosujemy, polecamy. Olej jojoba jest bezpieczny, skuteczny, uniwersalny i bardzo wartościowy. Jednak, mimo zajmowania miejsca na większości kobiecych półek, niewiele konkretów na temat tego oleju jesteśmy w stanie wymienić. Przedstawiamy kilka ciekawych faktów na temat tego specyficznego olejku.
Olej jojoba jest wyjątkowo stabilnym olejem roślinnym, co odróżnia go od większości naturalnych ekstraktów roślinnych. Jest wyjątkowo odporny na utlenianie i na wysokie temperatury (nawet do 300 °C), a więc ma nieograniczoną datę ważności.
Fakt nr 2.
Olejek jojoba dodany do innego oleju roślinnego przedłuża jego trwałość i termin przydatności. Wmieszanie jojoby poleca się przy mało stabilnych olejach, które zyskają w ten sposób nieco więcej właściwości, a także trwałości.
Fakt nr 3.
Wytłoczony z krzewu jojoba olej ma postać ciekłego wosku o średnio intensywnym złotym zabarwieniu. Łatwo jednak sprawić, że olej jojoba zmieni konsystencję, ponieważ zastyga już w temperaturze około -7 °C. Nazwa tego produktu jest nieco myląca, bo tak naprawdę jest to wosk, a nie olej.
Fakt nr 4.
Łacińska nazwa rośliny, z której pozyskuje się olej jojoba, brzmi Simmondissia chinensis, co wskazuje jako krajem pochodzenie jojoby miały być Chiny. To błąd, a to nazewnictwo było na tyle mylące, że do nazwy dodano „californica” od nazwy rejonów USA, z których pochodzi jojoba.
Fakt nr 5.
Roślinny olej jojoba przyczynił się do uratowania populacji wielorybów, ponieważ olejek jojoba zastąpił pozyskiwany z płata czołowego tych zwierząt olbrot. Olej jojoba ma niemal takie same właściwości jak olbrot, a więc zaczęto stosować go jako zamiennik. To ograniczyło ilość polowań na wieloryby.
Fakt nr 6.
Olej jojoba jest bardzo zbliżony budową do składu chemicznego ludzkiego sebum, które wydziela skóra. Z tego względu olej jojoba może z powodzeniem uzupełnić niedobory naturalnego sebum w przesuszonej skórze. W przypadku nadmiernego wydzielania sebum w skórze tłustej, olej jojoba zadziała hamująco na wydzielanie łoju.
Fakt nr 7.
Olej jojoba nie nadaje się do strawienia przez nasz żołądek. Mimo tego z powodzeniem można go stosować w kuchni, głównie do smażenia potraw (ze względu na wysoką odporność na temperaturę). Jako, że nasz organizm nie przyswaja go, olej jojoba idealnie sprawdzi się w diecie nastawionej na niewielkie przyswajanie kalorii lub obniżanie poziomu cholesterolu.
Fakt nr 8.
Bezzapachowy olej jojoba wykorzystuje się w produkcji perfum jako nośnik zapachu. Perfumy na bazie oleju jojoba są mniej lotne niż te na alkoholu, a to sprawia, że charakteryzują się dużo większą trwałością.